Doživetja: orodja razjasnjevanja naše poti

Doživetja so tesno povezana z našim odnosom, ki ga gojimo do določenega doživetja. Če je odnos negativen, bo najverjetneje rezultat doživetja prav tako neka negativna čustvena oblika, ki nam bo preprečevala zadovoljstvo in srečo. Enako velja obratno: če je naš odnos do doživetja pozitiven, bo rezultat doživetja pozitivno čustvo, ki nam bo podalo zadovoljstvo in nas spodbudilo nadaljevanjem tovrstnih doživljanj.  

Doživetja sama po sebi nimajo čustvenega predznaka, le tega določamo mi. Na nas stoji odločitev, ali bomo do doživetja vzpostavili pozitivni ali negativni odnos. Mnogo ljudi ohranja prepričanja, da nimajo vpliva na to, kako doživljajo doživetja, še posebej, ko se znajdejo v skrajnih negativnih oblikah doživljanj, kot so finančni zlom, smrt v družini, težke bolezni ali izguba službe. 

Ljudje se v težkih situacijah počutijo nemočne in ne prepoznavajo svoje vloge ter lastne moči pri vplivanju na težko situacijo. Po navadi se počutijo kot žrtev v vrtincu dogodkov, na katere nimajo nikakršnega vpliva. 

Pa vendarle je lahko odnos do doživljanja negativnih situacij povsem drugačen, če se zavedamo nekaj bistvenih pravil dinamike doživljanj, ki oblikujejo naše življenje. 

1. Začasnost in časovna omejenost doživljanj

Doživljanja so začasna in vedno časovno omejena. Nič ne traja večno, kajti situacije, ljudje, dogodki se nenehno spreminjajo. Četudi se danes zdi, da je vse črno in pred nami ni rešitve, se zavedajmo, da se že jutri lahko situacija bistveno spremeni. Dejstvo je, da čez prostor in čas nič ne bo tako, kot je danes.

2. Doživljanja nas razvijajo

Doživljanja so namenjena našemu razvoju, pa naj bodo pozitivna ali negativna. V vsaki situaciji se učimo o sebi in o okolju, ki nas obdaja. Z vsakim doživljanjem lahko ali zrastemo in izboljšamo svoj odnos s seboj ali z okoljem, ali pa si odnos še otežimo. Izkustva in zorenje prinašajo priložnosti za rast in razvoj, a le, če mi tako odločimo in prepoznamo priložnosti. 

3. Z doživljanji spoznavamo, kaj si želimo in kaj ne

Doživljanja nam pomagajo spoznati, kaj si dejansko v življenju želimo in česa si ne želimo. Ko premlevamo v glavi želeno prihodnost, so scenariji vedno popolni, a prav tako mnogokrat nerealni, ker se izogibamo negativnosti ali pa ne predvidimo vseh možnosti, ki se lahko zgodijo. 

Vsako doživljanje pa nam pokaže našo realno sliko v tistem trenutku in nam omogoča odločanje: ali je to res nekaj, kar si želimo, ali si želimo v tej ali drugačni obliki, ali pa si določenega doživljanja, po tem, ko smo ga izkusili, celo ne želimo več. 

4. Z doživljanji preizkušamo možnosti in se učimo

Doživljanja nam pomagajo tudi doumeti, kaj nadaljujemo in čemu se bomo v prihodnje izognili, ker nas ne podpira ali pa nam ne odpira možnosti, ki si jih želimo. 

Raziskovanje in testiranje samega sebe, v raznovrstnih situacijah, sta pomemben del življenjske poti. Ni smiselno, da vedno pričakujemo pozitivne rezultate. Včasih je namreč negativen rezultat bistvenega pomena, da nem pove, da tukaj ni tistega, kar iščemo ali pa vsaj ne v takšni obliki kot potrebujemo za nadaljevanje. Negativno situacijo vedno pogledamo tudi iz drugega zornega kota, in sicer kaj nam rezultat sporoča in nas uči. Tako pridobimo dodatne vpoglede in spoznanja, pomembna za odločanje. 

Življenje nam daje možnost, da neprestano preizkušamo in spoznavamo ter se preko uma ali čutenja odločamo za nadaljnje korake. V primeru pozitivnega doživljanja ljudje s tem principom nimamo težav. Težave pa nastanejo, ko se znajdemo v situaciji, ki smo ji dodelili negativen predznak. V tem primeru podvomimo o delovanju zavesti in pogosto mislimo, da se je nekaj obrnilo proti nam, medtem, ko pri pozitivnih rezultatih nikoli. A princip je povsem isti! 

Doživljanja so nekaj, k čemur bi moral stremeti vsak posameznik in na tem mestu je treba poudariti, da doživljanja niso samo veliki bistveni dogodki, ki nam lahko spremenijo življenje. Med doživljanja štejemo tudi majhne dnevne odločitve, ki jih sprejemamo vsak dan, v vsakem trenutku. 

Spodbujajmo se v doživljanjih – preizkušanju življenja, kajti s povratnimi informacijami se lažje odločamo kot pa v primerih, ko informacij sploh ni. In nikakor ne obupajte, če ste obremenjeni s preveč negativnimi doživljanji. Najverjetneje vam ne uspeva prepoznavati nove možnosti, ki so vam na voljo in nesmiselno vztrajate v situaciji, kjer za vas ni več poti. 

Poti se zapirajo zato, ker so se odprle druge, bolj primerne, le spregledati in videti je treba.